Na tej stronie przedstawię Państwu opisy wybranych schorzeń do których leczenia szczególnie (ale oczywiście nie wyłącznie) zapraszam.
Zmiany skóry i tkanki podskórnej.
Zmiany skórne występujące czasowo nazywamy wykwitami i nie wymagają one leczenia chirurgicznego.
Znamionami są zmiany skórne występujące długo, lub na stałe.
Wyróżniamy :
1. Znamiona barwnikowe: płaskie, lub wypukłe o różnej wielkości
Gdy zauważycie Państwo, że znamię dotychczas niezmienne zaczyna powiększać swoje rozmiary, jeżeli pojawia się asymetria koloru, lub kształtu, zaczyna podkrwawiać samoistnie, lub po niewielkich urazach, to znak, że należy je zbadać histopatologicznie wykonując biopsję, lub wycięcie chirurgiczne!!!
2. Znamiona łojotokowe: występują z reguły w starszym wieku najczęściej na plecach, mają nierówną powierzchnię, ubarwienie brązowe, są zmianami łagodnymi
3. Znamiona naskórkowe: zmiany ubarwione, płaskie, lub wypukłe , często owłosione, są zmianami łagodnymi.
4. Włókniaki skóry: zmiany typu miękkich guzków skórnych zlokalizowanych najczęściej w okolicy fałdów skórnych uszypułowanych to znaczy wiszących na cienkiej “nóżce”, mogą występować mnogo, są zmianami łagodnymi, ze względu na dyskomfort wymagają usunięcia najczęściej metodą elektroresekcji, lub krioterapii (zamrażania)
5. Raki skóry:
Rak podstawnokomórkowy rosnący latami jako twardy guzek z wałowatymi brzegami i tworzącym się pośrodku owrzodzeniem, przerzutów nie daje, jednak z uwagi na stały wzrost i niszczenie struktur wokół wymaga wycięcia jak najwcześniej,
Rak płaskonabłonkowy drugi co do częstości występowania rak skóry, jest najczęstszym nowotworem umiejscawiającym się na pograniczu skóry i błon śluzowych, występuje często pod postacią wrzodziejącego rogowaciejącego, łuszczącego się, lub krwawiącego guza, może dawać przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych i drogą krwi do płuc, leczenie polega na możliwie szybkim usunięciu zmiany z marginesem tkanek zdrowych, oraz radioterapii miejscowej.
Czarniak skóry jest złośliwym nowotworem szybko dającym przerzuty drogą krwi do tkanek odległych, wywodzi się on z komórek barwnikowych, jednak oprócz skóry może umiejscawiać się na błonach śluzowych przewodu pokarmowego, pod płytką paznokciową lub w oku. Niestety szybko daje przerzuty drogą krwi do płuc i mózgu, we wczesnym stadium rozwoju przy grubości poniżej 0,75 mm. jego wyleczalność wynosi niemal 100 %, leczeniem z wyboru jest rozległy zabieg operacyjny połączony wrazie potrzeby z chemio i radioterapią. Ten rodzaj nowotworu został opisany z racji wagi schorzenia i z tego też powodu powinien być leczony w ośrodku specjalistycznym.
6. Guzki tkanki podskórnej.
Tłuszczaki są łagodnymi niebolesnymi zmianami o miękkiej konsystencji. Najczęściej występują na tułowiu, nieco rzadziej na kończynach. Mogą występować jako zmiany mnogie.
Wskazaniem do usunięcia jest występowanie miejscowych dolegliwości bólowych oraz lokalizcja w okolicach naczyń lub nerwów.
Również okolica zgięć stawowych może powodować bóle lub ograniczenie ruchu. Przy usuwaniu ze względów kosmetycznych należy rozważyć bilans korzyści zamiany guzka na bliznę skórną.
Kaszaki są torbielami zastoinowymi powstającymi w gruczołach łojowych. Wyczuwalne są jako elastyczne guzki w tkance podskórnej często z drobnym kanalikiem na skórze z którego może wydobywać się tłuszczowa treść o białym zabrwieniu i nieprzyjemnym zapachu. Próba samodzielnego opróżniania kaszaka często kończy się zapaleniem i powstaniem wydzieliny ropnej z dużym odczynem bólowym.
W postaci zapalnej jedynym leczeniem jest nacięcie ropnia z ewakuacją i skutecznym drenażem treści zapalnej poprzez założenie do środka sączka.
W przypadku obecności kaszaka niezmienionego zapalnie możliwe jest jego chirurgiczne usunięcie w znieczuleniu miejscowym.
2874total visits,5visits today