Medycyna bólu jest połączeniem wiedzy wielodyscyplinarnej dotyczącej rozpoznawania, oceny stopnia nasilenia i sposobów leczenia dolegliwości bólowych.
Ból jest doznaniem czuciowym wywołanym działaniem bodźca uszkadzającego oraz spostrzeżeniem powstającym na podstawie psychicznej interpretacji zachodzących zjawisk zmodyfikowanym przez wcześniejsze doświadczenia. Efektem odczuwania bólu jest cierpienie.
Po względem przyczyny ból możemy podzielić na:
- urazowy – jego przyczyna jest zazwyczaj jasno określona
- zapalny – na skutek zapalenia przyrannego, zapalenia mieszka włosowego (czyrak) lub powstania ropnia
- neuropatyczny – jest to ból złożony a jego występowanie może być następstwem utrwalonej w mózgu pamięci silnych negatywnych doznań pomimo ustąpienia pierwotnej przyczyny, jego przykładem jest ból fantomowy kikuta utraconej kończyny
- ból u chorych na nowotwór.
Przed przystąpieniem do leczenia bólu najistotniejsza jest próba ustalenia przyczyny.
Napisałem tu celowo próba, gdyż czasem przyczyna jawi nam się jako rzecz oczywista, a czasem pozostaje niejasna albo wręcz niewiadoma.
Metody leczenia bólu:
- farmakologiczne – stosowanie leków z różnych grup (w tym także tak zwanych koanalgetyków, którymi są na przykład leki przeciwpadaczkowe) i ich właściwe łączenie celem maksymalizacji efektu przy minimalizacji ryzyka potencjalnych działań ubocznych
- interwencyjne – blokady obwodowe
- niefarmakologiczne – neuromodulacja, metody fizykalne.
Jak wynika z tego krótkiego opisu w niektórych przypadkach leczenie bólu może być problemem trudnym, wymagającym indywidualnego, cierpliwego i wielopłaszczyznowego podejścia do cierpiącego chorego.
Zapraszam do wspólnego zmierzenia się z problemem.
3048total visits,6visits today